Spalvų derinimas interjere: kaip sukurti harmoningą dizainą?

Įsirenginėjant naujus namus ar renovuojant senus, neretai pagrindinis siekis yra sukurti harmoningą ir estetišką erdvę, į kurią būtų gera grįžti bei kurioje būtų malonu leisti laiką. Tačiau ar žinojote, jog būtent tinkamas spalvų derinamas yra tai, kas padeda pasiekti tokį, akį džiuginantį rezultatą? Spalvų deriniai interjere leidžia sukurti norimą nuotaiką erdvėje, įnešti į ją daugiau jaukumo, ramybės ar priešingai – energijos, jėgos. Tad, jei ši tema domina ir jus, toliau straipsnyje aptarsime, ką reiškia šaltos ar šiltos spalvos interjere, kaip jas reikėtų pasirinkti bei tarpusavyje derinti. 

Kodėl svarbu teisingai pasirinkti spalvas, kuriant interjerą?

Spalvos – galingas įrankis, darantis didelę įtaką žmogaus nuotaikai, savijautai ar net elgsenai. Tinkamai pasirinkti atspalviai gali sukurti tam tikrą atmosferą interjere. Tarkime, šiltos spalvos – raudoni, oranžiniai ar geltoni atspalviai, suteikia daugiau energijos, gyvybingumo bei šilumos. Tuo tarpu, šaltesni tonai, pavyzdžiui, mėlyni ar žali, padeda lengviau atsipalaiduoti, sukuria ramybės pojūtį. Visgi, svajojant apie harmoningą interjerą, būtina žinoti ne tik tai, kokį emocinį poveikį turi tam tikra spalva, bet ir tai, kaip skirtingi atspalviai dera tarpusavyje. 

Spalvų ratas – puiki pagalba, derinant atspalvius 

Jei pastebėjote, jog jums per sunku derinti spalvas tarpusavyje, turėkite omenyje, jog galima pasinaudoti pagalbiniu įrankiu – spalvų ratu. Tradicinis spalvų ratas yra sudarytas iš pagrindinių (raudonos, geltonos ir mėlynos), antrinių (oranžinės, violetinės ir žalios) ir tretinių (gaunamų, maišant pagrindinį atspalvį su antriniu arba du antrinius) spalvų. Naudojantis juo, galima matyti, kurios spalvos yra susijusios viena su kita bei kurios dera kartu. Priklausomai nuo to, kokį vaizdą norite sukurti, galite pasitelkti skirtingas schemas: vienspalvę ar tonavimo spalvų schemą, kai naudojami įvairūs tos pačios spalvos atspalviai, harmoningų ar analogiškų spalvų schemą, kai pasirenkamos spalvos, esančios viena šalia kitos, arba papildančių ar kontrastuojančių spalvų schemą, kada naudojami atspalviai, esantys rate vienas priešais kitą. Pavyzdžiui, pagal pastarąją schemą galite matyti, jog žalia spalva interjere puikiai dera su raudonais atspalviais. 

Pantone spalvų paletė, išskleista vėduoklės forma ant medinio paviršiaus – įrankis spalvų derinimui pagal spalvų rato principus

Kreminė spalva interjere – šilumos ir subtilumo derinys

Pastaruoju metu itin populiarėja kreminė spalva interjere ir visai ne be reikalo. Šis atspalvis – nesenstanti klasika, kuris bet kuriai erdvei suteiks subtilumo, jaukumo bei šviesos. Tai – puiki alternatyva baltai. Kreminė spalva itin gražiai atsiskleidžia tuomet, kai ji yra derinama su rudais ar žalsvais atspalviais, tokiu būdu išgaunant organišką bendrą vaizdą. Negana to, kreminis tonas idealiai tinka svetainėms, miegamiesiems ar vaikų kambariams, kur svarbus komforto pojūtis. 

Modernūs kambarių interjerai, kuriuose dominuoja kreminė spalva – šviesi svetainė, jaukus poilsio kampas ir minimalistinis vonios kambarys

Pilka spalva interjere – neutralumo galia

Pilka spalva interjere – tai universalus sprendimas, papildantis bene bet kurį stilių, o ypatingai modernų, urbanistinį. Ji gali būti derinama tiek su baltais, smėliniais atspalviais, tiek ir su ryškesniais tonais, tokiu būdu sukuriant šiuolaikišką ir originalų interjerą. Pagal turimus norus ir poreikius, galima rinktis šviesesnį pilkos atspalvį, kuris erdvei suteiks švaros pojūtį, arba tamsesnį, kuris įneš daugiau solidumo bei elegancijos. 

Modernūs interjerai, kuriuose dominuoja pilka spalva – šviesi svetainė, minimalistinė virtuvė ir stilingas atviro plano kambarys su pilkais akcentais

Žalia spalva interjere – gamtos pojūtis

Žalia spalva taip pat yra itin mėgstama ir vertinama tiek interjero dizainerių, tiek ir žmonių, savarankiškai įsirenginėjančių namus. Ne paslaptis, jog būtent ji asocijuojasi su gamta, atgaiva, balansu, todėl įtraukus šį atspalvį į pasirinktą erdvę jaučiama ramybė. Šviesesni žalsvi tonai puikiai dera vonios kambariuose ar virtuvėse, tuo tarpu tamsesni tonai, pavyzdžiui, alyvuogių spalva ar samanų spalva, interjere įneša gylio, sukuria paslaptingą, tačiau tuo pat metu ir elegantišką įspūdį.

Šiuolaikiniai interjerai, kuriuose dominuoja žalia spalva – klasikinė svetainė, moderni virtuvė ir jaukus miegamasis su natūraliais žalumos akcentais

Turkio spalva interjere – energija ir gaivumas

Jei norite savo namams ar kitai pasirinktai erdvei suteikti daugiau išraiškingumo, originalumo, tuomet turkio spalva gali būti išties nuostabus pasirinkimas. Nors šis atspalvis dažnai yra užmirštamas, svarstant, kokia turėtų būti pasirinkto kambario spalvinė paletė, tačiau reikėtų turėti omenyje, jog jis idealiai tinka, siekiant sukurti tam tikrą akcentą kambaryje. Pavyzdžiui, išbandykite turkio spalvos pagalvėles, vazas, paveikslus ar net šiuo atspalviu nudažykite vieną kambario sieną. Kadangi ši spalva asocijuojasi su vandenynu, vėsa ir laisve, ji puikiai tinka vonios kambariuose, poilsio zonose arba kaip gaivus kontrastas šiltiems pagrindiniams atspalviams.

Turkio spalvos interjerai – elegantiškas miegamasis, išraiškingas prieškambaris su arka ir jauki svetainė su švelniais turkio akcentais

Ruda spalva interjere – žemiškumas ir natūralumas

Ruda spalva interjere kuria saugumo, žemiškumo ir natūralumo įspūdį. Ji puikiai tinka grindims, baldams ar interjero detalėms. Derinama su šiltais tonais, tokiais kaip kreminė, alyvuogių ar balintos kavos spalva, interjere užtikrina vientisumą, įneša į erdvę daugiau jaukumo. Tamsesni rudi tonai suteikia solidumo, o šviesesni – minkštumo ir šilumos pojūtį. Tiesa, pastaruoju metu itin populiari kapučino ar balintos kavos spalva interjere. Šie tonai neretai siejami su komfortu ir estetika, yra tinkami sienoms dažyti bei gali būti geras pasirinkimas tekstilei ar baldų apmušalams. Taip pat jie gali būti derinami tiek su šviesiomis, tiek su tamsesnėmis spalvomis – ypač žaliais ar kreminiais tonais. Pasirinkę kapučino ar balintos kavos atspalvį, galite nė neabejoti - sukursite harmoningą, neiššaukiantį, bet labai jaukų interjerą.

Trys jaukūs interjerai su rudais atspalviais – tamsiai ruda sofa moderniame kambaryje, šviesiai rudi baldai šviesioje erdvėje ir kapučino spalvos interjero detalės

Šiltos spalvos interjere – ar jų reikia?

Šiltos spalvos interjere naudojamos norint suteikti erdvei jaukumo, gyvumo ar perteikti vizualinį šilumos pojūtį. Tai ypač aktualu tuo atveju, jei kambarys ar kita erdvė yra šiaurinėje pusėje, kur trūksta saulės spindulių. Šilti geltoni atspalviai įkvepia optimizmo ir teigiamai veikia emocinę būseną, raudoni – suteikia energijos ir aistros, o oranžiniai – sukuria svetingumo pojūtį. Norint išvengti vizualinio „perdegimo“, šiltus tonus verta derinti su neutraliomis, pavyzdžiui, kapučino spalva interjere ar baltais tonais.

Pagrindiniai patarimai, kuriant spalvinę harmoniją interjere

Siekiant sukurti estetišką interjerą namuose ar bet kurioje kitoje vietoje, svarbu ne tik pasirinkti mėgstamas spalvas, bet ir žinoti, kaip jas derinti tarpusavyje. Viena iš taisyklių, padėsiančių lengviau pasiekti spalvinę harmoniją – laikytis proporcijos: 60% turėtų sudaryti pagrindinė spalva, 30% - papildanti spalva, ir 10% - akcentinė spalva. Nesuklysite, jei kaip pagrindinę spalvą pasirinksite neutralų ar švelnų toną, pavyzdžiui, kreminį atspalvį. Tuo tarpu, papildanti spalva gali būti kiek ryškesnė – žalia, alyvuogių ar kapučino spalva, na o akcentinė spalva net ir dar drąsesnė, pavyzdžiui, turkio ar net raudona spalva. Tokiu būdu sukuriamas subalansuotas, tačiau nenuobodus interjeras. 

Taip pat svarbu atsižvelgti ir į tai, kokia yra kambario paskirtis. Natūralu, jog miegamuosiuose kambariuose labiau tinka švelnūs atspalviai, kurie veikia raminančiai. Kitose namų erdvėse, tarkime, svetainėje ar virtuvėje, galima rinktis labiau stimuliuojančius tonus, suteikiančius erdvei gyvybės ir žaismingumo.

Nepamirškite faktūrų ir medžiagų, kadangi ta pati spalva ant matinio, blizgaus ar tekstūruoto paviršiaus gali atrodyti visai kitaip. Pavyzdžiui, balintos kavos spalvos sofa atrodys kur kas šilčiau nei tuo pačiu atspalviu nudažyta kambario siena. Derindami skirtingas medžiagas – medį, tekstilę ar metalą, galite erdvei suteikti daugiau gylio, originalumo. 

Galiausiai, jei tiksliai nežinote, kaip geriausia būtų derinti spalvas tarpusavyje, pasinaudokite tradicinio spalvų rato pagalba. Jis leis aiškiai matyti, kurios spalvos geriausiai tinka tarpusavyje pagal pasirinktą schemą. Turėkite omenyje, jog spalvų harmonija – tai balansas tarp logikos, emocijos ir jūsų asmeninio skonio. 

Kaip derinti skirtingų atspalvių plyteles?

Visi šiame straipsnyje aptarti aspektai galioja ir renkantis plyteles. Vienas iš galimų būdų – rinktis artimus, analoginius tonus (pavyzdžiui, samanų ir alyvuogių spalvą), kurie kuria vientisą, ramų foną. Norint sukurti kontrastą, galima derinti šviesias ir tamsias plyteles, tačiau svarbu išlaikyti vizualinę pusiausvyrą – pavyzdžiui, tamsesnes plyteles naudoti grindims, o šviesesnes – sienoms. Neutralių tonų, tokių kaip pilkos, kreminės ar balintos kavos, plytelės gali pasitarnauti kaip jungiamoji dalis tarp ryškesnių spalvų plytelių. Taip pat verta nepamiršti tekstūrų ir blizgesio: to paties atspalvio matinės ir glazūruotos plytelės gali atrodyti labai skirtingai ir suteikti norimai erdvei dinamiškumo. 

Trys skirtingo dizaino interjerai su plytelėmis – minimalistinė virtuvė su smulkiomis šviesiomis plytelėmis, vonios kambarys su blizgiomis samanų atspalvio plytelėmis ir dekoratyvinė faktūrinė sienelė su reljefinėmis kvadratinėmis plytelėmis

Interjero dizainerio paslaugos

Nors iš pirmo žvilgsnio namų įrengimas bei spalvų derinimas gali atrodyti kaip smagi kūrybinė užduotis, tačiau iš tiesų neretai tai reikalauja daug žinių apie proporcijas, apšvietimą, medžiagų savybes bei erdvinį mąstymą. Jei norite sukurti gražų, funkcionalų ir vizualiai harmoningą interjerą, apsvarstykite galimybę kreiptis į šios srities specialistą – interjero dizainerį. Jis ne tik padės išvengti dažniausiai pasitaikančių klaidų, įsirenginėjant namus, bet ir pasiūlys spalvinius derinius, kurie atitiks jūsų asmenybę bei estetinius lūkesčius. Nesvarbu, ar jums patinka pilka ar alyvuogių spalva interjere, profesionalas gebės ją įtraukti į jūsų namų interjerą, parinkdamas tinkamus interjero elementus – apdailos, apšvietimo sprendimus ar baldus. Pasinaudodami dizainerio paslaugomis, sutaupysite laiko ir nervų, o taip pat gausite individualiai jums pritaikytą, harmoningą namų interjerą. 

Na, o jei reikia patarimo, kokios plytelės geriausiai tiktų jūsų namuose, turėkite omenyje, jog visuomet galite kreiptis į „Vokiška keramika“ komandą. Mūsų konsultantai padės apsispręsti, kurios plytelės geriausiai papildytų jūsų vonios kambarį, virtuvę ar net svetainę. Tad, nieko nelaukite ir apsilankykite mūsų fizinėje parduotuvėje, įsikūrusioje adresu Savanorių pr. 67, Vilnius, arba susisiekite su mumis el. paštu info@vokiskakeramika.lt ar telefonu +370 5 238 83 03.

Meniu